pakowanie24.pl

Strona poświęcona tematyce prezentów i imprez

Lifestyle

Dlaczego uprawianie sportu jest takie ważne?

Dlaczego uprawianie sportu jest takie ważne?

Sport, czyli aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wielu ludzi twierdzi, że nie lubi sportu i na samą myśl o tym, że mieliby spędzać czas na aktywności fizycznej, odczuwa zmęczenie. Poniżej znajdują się trzy powody, które przekonują o tym, dlaczego warto uprawiać sport.

1. Sport pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu

Regularna aktywność fizyczna wspiera układ oddechowy i krwionośny. Dzięki wysiłkowi fizycznemu pracują mięśnie i stawy. Dzięki temu stają się elastyczne, wytrzymałe i, co za tym idzie, mniej podatne na kontuzje.

Szacuje się, że osoby wysportowane rzadziej cierpią na typowe urazy: naciągnięcie mięśni, stłuczenia a w starszym wieku zwyrodnienie stawów. Ci, którzy są aktywni fizycznie rzadziej doświadczają złamań i zwichnięć.

Sport poprawia także odporność. W trakcie wysiłki fizycznego dochodzi do zwiększenia liczby limfocytów. które biorą udział w produkowaniu przeciwciał.

Nie można też nie wspomnieć o tym, że aktywność fizyczna pomaga w odchudzaniu i zachowaniu prawidłowej masy ciała. Dzięki niej skóra staje się bardziej elastyczna i zachowuje sprężystość mimo upływającego czasu.

2. Sport poprawia kondycję psychiczną

Aktywność fizyczna redukuje stres i niepokój. Sporo racji mają ludzie, którzy twierdzą, że kiedy pojawiają się jakieś kłopoty, najlepiej się zmęczyć.

Już 30 minut intensywnego wysiłku powoduje wzrost poziomu endorfin, czyli hormonu szczęścia, wytwarzanego przez nasz organizm. Endorfiny to coś w rodzaju naturalnego narkotyku. Ich działanie jest zresztą dość podobne do substancji o charakterze opioidowym. Wywołują dobre samopoczucie a nawet stan euforyczny. Nawet u ludzi nieprzekonanych do zbawiennej roli aktywności fizycznej zachodzi taki proces.

Regularne uprawianie sportu wzmaga pamięć i koncentrację. Pozwala również na zachowanie sprawności umysłowej w starszym wieku. Dzięki temu, że wysiłek fizyczny oddziałuje na układ nerwowy, ma wpływ na powstawanie nowych połączeń neuronowych.

3. Sport o doskonała forma odreagowania na codzienność

Sport może być doskonałym sposobem na oderwanie się od codziennej rutyny. Jeśli ktoś spędza w pracy czas za kierownicą lub siedzi przed komputerem, wysiłek fizyczny będzie dla niego miłą odmianą. Poza tym pomoże zachować sprawność i prawidłową masę ciała.

Codzienne zmartwienia i problemy, które mogą się przytrafiać, czasami przytłaczają. Dobrze jest mimo tego zachować równowagę i spędzić czas w zdrowy sposób. Sport jako forma odreagowania na stres to najlepsze lekarstwo.

Nie każdy będzie nadawał się do wyczynowego uprawiania sportu. Nie każdy da radę codziennie chodzić na siłownię albo przebiegać 10 km. Każdy za to powinien spróbować odnaleźć taką aktywność fizyczną, która będzie adekwatna do jego możliwości. Dla jednych będzie to piłka nożna z dzieckiem, dla drugich joga lub pilates.

Wystarczy tylko spróbować i znaleźć aktywność odpowiednią dla siebie, by przekonać się dlaczego warto uprawiać sport.

Udostępnij