pakowanie24.pl

Strona poświęcona tematyce prezentów i imprez

Praca

Rękawice robocze do pracy w trudnych warunkach

Rękawice robocze do pracy w trudnych warunkach

W przypadku pracy fizycznej istotne jest zadbanie o kwestię bezpieczeństwa. Należy zabezpieczyć między innymi dłonie. Są one podatne na zranienia. Idealnie sprawdzą się wobec tego rękawice robocze. Po ich założeniu zmniejsza się ryzyko wbicia drzazgi, poparzenia czy zadrapania. Zabezpieczają należycie przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. Wybór jest ogromny, warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając tego typu zabezpieczenie.

Jak wybrać rozmiar rękawic roboczych?

Bardzo ważną kwestią przy wyborze rękawic roboczych jest zadbanie o dobranie właściwego rozmiaru. Nie mogą uwierać ani być zbyt luźne. Właściwy rozmiar to gwarancja wygody, swobodnego wykonywania ruchów. Pojawia się jednak pytanie – jak właściwie dobrać ich rozmiar? Najlepiej zmierzyć obwód swojej dłoni przy pomocy miary krawieckiej. Pomiary robi się w najszerszym miejscu na dłoni przy luźnym trzymaniu. Znając już obwód, można przyjrzeć się tabeli z rozmiarami przedstawionymi przez producenta rękawic. Istotne jest również to, z jakich materiałów zostały wykonane. W przypadku rękawic skórzanych zaleca się wybór nieco większych lub takich, które dokładnie odpowiadają obwodowi dłoni. Inaczej wygląda to przy rękawicach dzianinowych. Są one zdecydowanie bardziej elastyczne niż modele ze skóry.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rękawic roboczych?

Przy wyborze rękawicy roboczych należy mieć na uwadze klasę ochrony. 

  • W kategorii pierwszej znajdują się modele, które zabezpieczają przed zagrożeniami w najmniejszym stopniu. Można liczyć wyłącznie na podstawową ochronę. Będą odpowiednie do pracy w ogrodzie, stolarni, warsztacie. 

  • W kategorii drugiej są rękawice, które zabezpieczają przed zagrożeniami o średnim ryzyku. Są odporne na ścieranie, przecięcie, rozdarcie, przekłucie. Mają odpowiednią atesty. 

  • W kategorii trzeciej znajdują się rękawice robocze, które chronią przed zagrożeniami o wysokim ryzyku. Można wobec tego liczyć na skuteczne zabezpieczenie przed poważnymi urazami. Rękawice ochronią przed wysokim napięciem, substancjami chemicznymi.

Przy zakupie rękawic ochronnych należy mieć na uwadze, z czego zostały wykonane. Do ich produkcji stosuje się głównie poliester i nylon. Wynika to z ich wytrzymałości. W rękawicach roboczych część chwytna jest zwykle powlekana poliuretanem, nitrylem lub lateksem. W sprzedaży znajdują się także rękawice do zadań specjalnych, czyli przykładowo z odblaskami, antypoślizgową warstwą na dłoniach, która chroni przed wyślizgiwaniem się narzędzi. Mogą być także w wersji bez palców.

Bardzo ważne jest także przeznaczenie rękawic. W przypadku pracy na budowie, w ogrodzie, warsztacie samochodowym lub w ekipie sprzątającej najlepiej sprawdzają się rękawice ze skóry naturalnej i syntetycznej. Zaleca się wybierać modele ze wzmocnioną częścią chwytną. Rękawice robocze ze skóry naturalnej są bardzo wytrzymałe, miękkie i przyjemne w dotyku. Modele wykonane ze skóry syntetycznej mogą być prane w pralce. Na ich korzyść przemawia również lepsze dopasowywanie się do dłoni.

Udostępnij