pakowanie24.pl

Strona poświęcona tematyce prezentów i imprez

Zakupy

Ekologia na co dzień, czyli jak uszyć torbę na zakupy?

Ekologia na co dzień, czyli jak uszyć torbę na zakupy?

Chcesz być eko? Warto do swojego codziennego życia wprowadzić kilka zasad, które pozwolą choć trochę przyczynić się do mniejszej ilości śmieci, które są prawdziwym koszmarem dla naszej planety, Jedną z takich prostych zasad jest rezygnacja z foliowych torebek, których żywotność dla nas jest krótka, ale dla natury zdecydowanie już nie. Jak uszyć torbę na zakupy, która posłuży lata?

Wybierz odpowiedni materiał

Do uszycia wygodnej i trwałej torby na zakupy potrzeby jest odpowiedni materiał – wtedy wytrzyma ona codzienne zakupy przez długie lata. Koniecznie więc trzeba wybrać tkaninę, która będzie odznaczać się właściwą gramaturą. Są to materiały grube i gęsto tkane takie jak na przykład gabardyna. Świetnie sprawdzi się także len czy bawełna, ale należy wybierać te o gramaturze co najmniej 200 g/m². Oczywiście można także wybrać cieńszy materiał, aby wtedy taka torba będzie znacznie mniej trwała. Można także pozwolić sobie na mieszkanki, np. len z bawełną.

Poszukaj gotowego schematu

Oczywiście torbę możesz także uszyć bez gotowego schematu, ale gotowy wykrój na pewno wiele ułatwi, szczególnie gdy nie masz doświadczenia w szyciu. Nie jest to skomplikowane zadanie, ponieważ torbę można uszyć zarówno z jednego fragmentu tkaniny, jak i z dwóch. W pierwszym przypadku wystarczy długi prostokąt, który należy złożyć równo na pół – wtedy nie trzeba będzie zszywać dna. Torba z dwóch kawałków materiału wymaga zszycia także dołu torby. Będzie także potrzeby materiał na ucha, za które będzie można torbę nosić. Można uszyć je z fragmentów tego samego materiału, a także wybrać inne, np. jutowy sznurek. W kwestii materiałów możemy zadać się na własną wyobraźnię i preferencje.

Jak uszyć torbę na zakupy?

Możemy użyć do tego celu zarówno maszyny do szycia, jak i igły z nitką. Warto jednak pamiętać, aby nici również były mocne, a samo szycie solidne – na pewno nie chcemy przecież, aby cięższe zakupy zniszczyły naszą pracę. Poszczególne części materiału należy złożyć prawą stroną do środka i wykonać na nich równe ściegi, które nie tylko zabezpieczą torbę przed rozpruciem, ale również zabezpieczą przed strzępieniem się brzegów. Jeśli posiadamy maszynę do szycia, to po prostu należy zastosować odpowiedni rodzaj ściegu. Podobnie sprawa wygląda z uchami. Jak uszyć torbę na zakupy, aby służyła długo i wydajnie – doby materiał oraz właściwe ściegi załatwią sprawę. Jeśli chcemy, aby nasza torba była także modna i ciekawa, to warto wybrać materiał z nadrukiem lub samodzielnie wykonać na niej preferowane ozdoby, np. haft, guziki czy koraliki.

Udostępnij