pakowanie24.pl

Strona poświęcona tematyce prezentów i imprez

Lifestyle

Co to jest dieta ketogenna?

Co to jest dieta ketogenna?

Wiele osób chcących schudnąć szuka dla siebie odpowiedniej diety. Do najbardziej znanych można zaliczyć dietę śródziemnomorską, DASH, wegańską, wegetariańską, paleo, Atkinsa i ketogeniczną. Dieta ketogeniczna to hit kilku ostatnich lat. Zwolennicy zachwalają szybkie efekty, utratę zbędnych kilogramów i doskonałe samopoczucie.Dieta ketogenna co to?

Geneza diety ketogenicznej

Już w V wieku przed naszą erą próbowano stosować dietę ketogenną. Na początku XX wieku francuscy lekarze zanotowali u chorych na epilepsję pierwsze pozytywne efekty wprowadzenia głodówki. W 1922 roku ukazała się praca Conklina, w której dowiódł skuteczności głodzenia u 90% młodych i 50% dorosłych pacjentów chorych na padaczkę. Jego zdaniem za objawy kliniczne choroby były odpowiedzialne toksyny produkowane przez jelita. W 1938 roku popularność diety ketogennej spadła za sprawą pojawienia się leku- fenytoiny. W latach 90. XX zaczęto z powrotem interesować się leczeniem padaczki za pomocą diety ketogennej. Okazało się bowiem, że nie wszystkie przypadki można leczyć farmakologicznie. Charlie Abrahams był chłopcem chorym na padaczkę. Jego ataki ustąpiły po wprowadzeniu diety. Na temat diety ketogennej powstało wiele publikacji.

Charakterystyka diety ketogennej
Wpływa ona na procesy metaboliczne. Zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Dzięki temu w organizmie człowieka wytwarzane są ketony. Ciała ketonowe dostarczają organizmowi energii. W stan ketozy można wejść po ograniczeniu ilości spożywanych węglowodanów. Przy braku glukozy, produkcja ketonów w wątrobie zwiększa się, aby mogły dostarczyć organizmowi niezbędną energię.
Diety ketogennej nie powinny stosować osoby z poważnymi uszkodzeniami wątroby, kamicą nerkową, przyjmujące leki na cukrzycę i nadciśnienie oraz kobiety karmiące piersią.

Zalety stosowania diety ketogenicznej
Dzięki niej można cofnąć cukrzycę typu 2. Dzieje się to za sprawą zmniejszania się poziomu insuliny we krwi. Zwiększają się możliwości umysłowe, poprawia się koncentracja uwagi, zmniejsza się poczucie głodu i masa ciała. Obniża się ciśnienie tętnicze krwi. Można ją stosować w przypadku lekoopornej padaczki. Leczenie powinno trwać minimum 3 miesiące. Badania wskazują również na jej pozytywny wpływ przy leczeniu choroby Parkinsona, Alzheimera, autyzmu, nowotworów mózgu i stwardnienia zanikowego bocznego. Dzięki diecie można chudnąć od 1 do 2 kg tygodniowo.

Zasady diety ketogenicznej
Przejście na dietę ketogeniczną oznacza ograniczenie węglowodanów. Ich dopuszczalna ilość to 20 gramów dziennie. Z diety należy wykluczyć pieczywo, ryż, makaron, fasolę, płatki zbożowe, kukurydzę, mleko, miód, słodycze i słodzone napoje. Podstawą diety jest spożywanie tłustego mięsa, ryb, olejów, masła, śmietany, orzechów. Wśród pożądanego tłuszczu jest oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej sezamowy, olej z awokado, masło kokosowe. Dopuszczalne jest spożywanie zielonych liściastych warzyw (sałaty, szpinaku, roszponki), warzyw kapustnych (kalafiora, brokułu, kapusty), szparagów, pomidorów, papryki, ogórków. Dozwolone są grzyby. Można spożywać białe sery, serki wiejskie, twarogi, jajka i niektóre owoce (jagody, jabłka, kiwi, truskawki, agrest, maliny, porzeczki, cytryny, wiśnie, awokado i morele). W trakcie stosowania diety należy monitorować poziom elektrolitów, żeby w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią suplementację i pić dużo wody.
Mimo iż dieta ketogeniczna ma swoich zwolenników, to budzi wiele kontrowersji wśród dietetyków i lekarzy. Część ekspertów twierdzi, iż ketoza jest niebezpieczna i prowadzi do zaburzeń hormonalnych. Przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych i skutkuje utratą elektrolitów. Jedna z ekspertek spostrzegła, że dieta nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych i nie można jej stosować dłuższy czas. Stosowanie diety ketogennej może powodować nudności, wymioty, śpiączkę, deficyt witamin, składników mineralnych, nasilenie procesów zapalnych, utratę masy mineralnej kości i uszkodzenie nerek u osób chorych na nowotwory. Niepożądanym działaniem diety ketogenicznej jest upośledzenie wzrostu wśród małych pacjentów. W styczniu US NEWS opublikowało zestawienie najlepszych i najgorszych diet 2022 roku. Na 37 miejscu najgorszych diet znalazła się dieta ketogeniczna. W rankingu najlepszych diet polscy dietetycy umieścili ją na 12 miejscu. Dieta ketogenna powinna być stosowana pod kontrolą lekarza i dietetyka.

Udostępnij