Urodziny to rocznica dnia narodzin człowieka. W zależności od wieku, każdemu solenizantowi należy składać życzenia o innej treści. Bardzo często życzenia są jedyną reakcją społeczną na czyjąś rocznicę urodzin, ponieważ ciężko zastąpić je za każdym razem upominkami. Dlatego dobrze jest przyswoić pewne dobre zasady dotyczące tematu, czego można życzyć na urodziny. Spowodują one, że wypowiadane słowa będą wyrażane w sposób miły, pozytywny i osobisty, tak aby sprawić przyjemność odbiorcy.
Czego można życzyć na urodziny i dlaczego składa się takie życzenia
Historycznie składanie życzeń, w początkowym etapie, dotyczyło członków rodziny oraz sąsiadów. Dopiero w późniejszym czasie zwyczaj ten rozszerzył się na zwyczaj składania życzeń urodzinowych w miejscach pracy lub szkoły. Funkcją takich miłych słów jest dowartościowanie osoby, której one dotyczą. Składając życzenia komunikuje się osobie, że jest ona w pamięci swoich bliskich i znajomych. Serdeczne życzenia powodują, że wzrasta jej poczucie własnej wartości i wyjątkowości. Mówienie szczerych i miłych słów w formie życzeń, dotyczących pewnych zamierzeń i planów danej osoby, motywuje ją do osiągnięcia danego celu oraz daje jej wiarę we własne możliwości. Życzenia urodzinowe oraz okazja do ich składania pełnią także rolę podtrzymującą relację i bliską znajomość. Dzień urodzin to czas przeznaczony na spotkanie, na którym rozmowy dotyczą miłych sytuacji, wspólnych wspomnień oraz planów. Urodziny są pretekstem do zacieśnienia więzi rodzinnych i przyjacielskich.
W dzisiejszych czasach składanie życzeń urodzinowych ma także charakter oficjalny. Firmy, które mają dostęp do dat urodzin klientów, przesyłają im życzenia w formie krótkich e-maili oraz specjalnych kart z logo firmy. Jest to dla nich element sympatycznej strategii marketingowej, która ma na celu wypracowanie pozytywnych skojarzeń wśród klientów.
Jakie życzenia można złożyć solenizantowi w takim razie?
Czego można życzyć na urodziny? To zależy kim jest odbiorca życzeń. Niemniej życzenia te powinny mieć charakter wyłącznie pozytywny. Można życzyć zdania egzaminu na 5, awansu, powodzenia w życiu osobistym. Nieeleganckie i źle widziane jest składanie życzeń dotyczących wyglądu osobistego, czyli takich jak te, żeby solenizant schudł, przefarbował włos czy wygładził zmarszczki. Nie powinno się także w życzeniach wytykać pewnych złych nawyków odbiorcy, o których można by dyskutować w innym terminie. Dotyczy to na przykład nadmiernego siedzenia w domu, skłonności do lenistwa.
Życzenia powinny być osobiste i najlepiej składane osobiście. Forma składania miłych pozdrowień poprzez SMS lub media społecznościowe nie zawsze jest w dobrym tonie.